Najsłynniejsze windy świata: Elevador de Santa Justa w Lizbonie

W niniejszym cyklu spróbujemy uświadomić Wam, że windy to nie tylko użyteczne urządzenia do transportu, ale też prawdziwe architektoniczne dzieła sztuki, które dzisiaj są niezwykle obleganymi atrakcjami turystycznymi. Eksplorowanie kuli ziemskiej w poszukiwaniu najbardziej znanych wind na świecie rozpoczynamy od Półwyspu Iberyjskiego. Konkretnie od stolicy Portugalii Lizbony, gdzie znajduje się winda Elevador de Santa Justa.

Co łączy windę świętej Justyny z Wieżą Eiffla?

Więcej niż moglibyście się spodziewać. Winda Santa Justa, oddana do użytku na początku ubiegłego stulecia (dokładnie w 1902 roku; budowa trwała dwa lata), zaprojektowana była przez niejakiego Raoula Mesnier de Ponsarda, który rzekomo miał być uczniem samego Gustawa Eiffla. Jako dowód powiązania jednego z drugim podaje się zwykle podobieństwa konstrukcyjne między Elevador de Santa Justa a paryską Wieżą Eiffla.

Pomost między dolną a górną Lizboną

Taka właśnie jest prymarna funkcja windy św. Justyny (stąd jej potoczna nazwa Elevador do Carmo). Pagórkowata topografia Lizbony od dawien dawna stanowiła problem, utrudniając przemieszczanie się mieszkańcom i turystom. Toteż w portugalskiej stolicy znajdziemy wiele nietypowych wind. Warto wspomnieć, że Elevador de Santa Justa, bodaj najsłynniejsza z lizbońskich wind, jako jedyna w mieście porusza się po torze pionowym. Trasy pozostałych wind trudno jednoznacznie określić, ponieważ same w sobie przypominają niejako coś na kształt tramwajów. Tak czy inaczej winda św. Justyny, wspinająca się na wysokość 45 metrów, łączy ze sobą Dolne Miasto (Baixa) i Miasto Górne (Barro Alto).

Na samym początku swojego istnienia napędzana była parą wodną, lecz już w 1907 roku technologię parową zastąpiły silniki elektryczne. Mówiąc o tej windzie, tak naprawdę mówimy o dwóch windach, ponieważ cała konstrukcja posiada dwie windy, a każda z nich może pomieścić do 24 osób. Z ostatniego poziomu Santa Justa oczom podróżujących ukazuje się panorama całego miasta, co niewątpliwie jest jednym z najważniejszych walorów konstrukcji.

Ceny za przejazd windą oscylują wokół 5 euro, a sama winda czynna jest przez cały rok.

windy-towarowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *