Poznaj 5 ciekawostek na temat… wind!

Mistrz Yoda powiedziałby zapewne: „poznasz wartość windy swej, kiedy się popsuje, a ty musiał będziesz na dziesiąte piętro po schodach wspinać się”. Używamy jej na co dzień i nie jest tajemnicą, że życie bez niej byłoby znacznie trudniejsze. Oto przed Wami winda i pięć subiektywnie wybranych ciekawostek na jej temat.

1. Praprzodek windy istniał już w czasach starożytnych

denis-kornev-lift1Za panowania Nerona rzymskie Koloseum wyposażone było w około 20 prowizorycznych wind – platform, na których transportowano na arenę gladiatorów i zwierzęta. Odpowiednio olinowane platformy rzecz jasna były poruszane siłą mięśni lub zwierząt. Parafrazując słowa piosenki zespołu 2+1, gladiatorzy odbywali drogę „windą do piekła”.

2. Istnieje specjalna winda szabatowa

indeksTo nie żart. Ponieważ obsługa windy wśród niektórych odmian Judaizmu traktowana jest jako praca fizyczna zabroniona w czasie szabatu, zaprojektowano specjalne windy szabatowe. Na czym polega patent? Otóż winda zaprogramowana jest tak, by zatrzymywać się automatycznie na każdym piętrze (w niektórych wersjach – co dwa piętra). Tego typu windy są powszechnie stosowane w niektórych krajach, gdzie mieszkają duże skupiska Żydów.

3. Pierwsza winda, która nie wymagała siły mięśni ludzi i zwierząt, powstała dopiero w XIX wieku.

Historia windPoruszała się dzięki zastosowaniu technologii parowej. Można rzecz, że był to milowy krok w rozwoju wind. Winda napędzana parą znakomicie odnalazła się jako winda towarowa służąca do transportowania na powierzchnię złoży kopalnianych, na przykład węgla.

4. Gdyby nie windy, na wyższych piętrach wieżowców mieszkałaby wyłącznie biedota

Brak wind w przypadku wielokondygnacyjnych bloków z całą pewnością rzutowałby na ceny rynek cen mieszkań. Na parterze mieszkaliby najbogatsi, a im wyższe piętro, tym większa biedota. Istnienie wind znacząco redukuje wszelkie niedogodności związane w mieszkaniem na wysokich piętrach.

5. Pierwsza winda pasażerska została zainstalowana w 1857 roku

A trochę ponad dwie dekady później wyposażono ją w silnik elektryczny (patent Wernera von Siemensa).

windy-towarowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *